Заснування школи

Управління селищем Ворзель здійснювалось «Товариством сприяння благоустрою дачної місцевості в урочищі Ворзель», головою Товариства був поміщик Пеховський Йосип Йосипович. Нагляд за Ворзелем провадив становий пристав лісництва Гостомель. Це примусило товариство Благоустрою клопотатись перед губернськими властями про відкриття в селищі школи.

З листа учителя середньої школи № 14 селища Ворзель Ф. Находова (працював у школі з 1920 по 1965 рр.):

«Отец мой, служащий управления Юго — Западной железной дороги, переехал на постоянное жительство в поселок Ворзель в 1908 году. С этого времени я проживал в Ворзеле. До 1913 года в поселке школы не было».

В 1913 році у маленькому будиночку по Базарній вулиці (тепер Радянська) в приміщенні приватного хлібопекаря Романцова було відкрито церковно — приходську школу. Діяла школа в складі двох груп при наявності одного вчителя.

Маленька школа не могла задовольнити потреби заможної частини населення, і тому товариство благоустрою знову почало клопотання пе­ред губернією про дозвіл відкрити у Ворзелі  суспільну прогімназію початкових класів.

Клопотання ці були доручені вчителю Маркевичу Сергію Олександро­вичу і представникові від батьків — залізничнику Кириліну Олександру Олександровичу. В 1918 році в будинку господаря Київської майстерні могильних пам’ятників — Іванова була відкрита Ворзельська суспільна прогімназія, директором якої став Маркевич Сергій Олександрович.

0дна з найкрасивіших будівель Ворзеля, де багато років знаходилось основне приміщення школи, належала фабриканту — німцю Септеру, який згодом продав її великому банкірові і цукро — заводчикові Терещенку, а той подарував будинок під дачу своїй дочці, яка була одружена з генералом графом Уваровим, відтоді і до нині цей будинок називаємо будинком графині Уварової.

Графиня Уварова в 1919 році виїхала за кордон, а перед тим добровільно передала приміщення своєї дачі Ворзельській прогімназії.

В січні 1921 року при ревкомі створено відділ народної освіти. 27 січня 1920 р. Колегія відділу народної освіти обирає головою цієї комісії П.П.Шепель, а секретарем С.А.Маркевича. На колегію і відділ наросвіти покладались обов’язки організації шкільної освіти в с. Ворзель, що входили до волості.31 січня 1920р. рішенням колегії народної освіти було призначено завідуючого та вчителем першої в селищі радянської школи А. І.Онопрієнко. Велась робота по ліквідації неписьменності серед дорослого населення.

У Ворзелі було створено кілька пунктів лікнепу.

1920 — 1922 роки. Київ обезлюднів від голоду та холоду. Хто міг рятувався переїздом у підміські села, щоб перебути лиху годину. Так.,у 1921 році у Ворзелі опинився Валер’ян Петрович Підмогильний, український  письменник, який працював вчителем у нашій школі до 1923 року, викладав політосвіту та українську мову.